Radosław Ratajszczak

Prezes ZOO Wrocław

(ur. 9 marca w 1957 w Myśliborzu) – polski biolog, prezes zarządu ZOO Wrocław, członek zarządu WAZA (Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Oceanariów) na Europę, członek Saola Working Group

Dzieciństwo spędził w Poznaniu, gdzie w 1976 r. zdał maturę w I LO im. Karola Marcinkowskiego. Absolwent biologii UAM. Od 1981 do 2006 r. pracował w poznańskim zoo, gdzie 12 ostatnich lat był wicedyrektorem, ale przeszedł przez wszystkie szczeble kariery - od opiekuna zwierząt. Od stycznia 2007 Dyrektor zoo we Wrocławiu, które w 2010 r. przekształcono w spółkę prawa handlowego, której został Prezesem Zarządu.

Doskonale sprawdza się jako menedżer, w trakcie dziesięciu lat zarządzania wrocławskim zoo zmienił je w najlepszą placówkę w kraju i jedną z najlepszych w Europie. Poza licznymi modernizacjami, zainicjował powstanie nowych pawilonów i wybiegów m.in. pawilon Terai z wybiegiem dla nosorożców, wybieg dla okapi z pawilonem zimowym i biegalnią, pawilon Afrykarium – pierwsze w kraju oceanarium, ekspozycję fauny i flory rzeki Odry czy ekspozycję największych na świecie jaszczurek „Smoki Indonezji”. Realizowane są również kolejne – wybieg dla panter śnieżnych i mglistych, wilków czy wydr. W zarządzaniu postawił też mocno na edukację, a dzięki konsekwencji i w tej dziedzinie ZOO Wrocław odnosi sukcesy, m.in. realizując zajęcia dla ok. 30.000 dzieci i młodzieży rocznie.

Jego największym sukcesem zawodowym jako menadżera jest realizacja autorskiego pomysłu budowy unikatowego na skalę światową oceanarium. Otwarte jesienią 2014 r. Afrykarium stało się największą biletowaną atrakcją turystyczną kraju, wyprzedzając Wawel i Wieliczkę (wg. danych Polskiej Organizacji Turystycznej). W konsekwencji wpływając na wzrost gospodarczy regionu i miasta, a także wzmacniając ich pozytywny wizerunek.

Jednak sukces frekwencyjny (największa atrakcja turystyczna kraju wg. danych POT od 2015 r.) to nie wszystko. Pod rządami Ratajszczaka wrocławskie zoo, jako jedyne w kraju, mocno zaangażowało się w działalność na rzecz ochrony zwierząt w ich naturalnym środowisku. Do tego celu powołano w 2016 r. Fundację DODO, która wspiera kilkanaście projektów na pięciu kontynentach m.in. w Brazylii, Demokratycznej Republice Konga, Republice Południowej Afryki, Wietnamie, czy na Filipinach i Flores. Poza tym, w ramach członkostwa w prestiżowym Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), wrocławskie zoo czynnie uczestniczy w 650 programach i projektach ochroniarskich.

Prywatnie mąż, ojciec i dziadek, miłośnik i badacz przyrody. Znany w świecie jako ekspert w dziedzinie fauny Azji, gdzie chętnie bywa i bada lokalne gatunki. Jako pierwszy na świecie odnalazł i sfotografował niektóre gatunki ssaków.

 

 

Powrót do listy prelegentów