Kongres w nowej formule

Dyrektor programowy X Kongresu Regionów przedstawia główne nowości tegorocznego wydarzenia.

Więcej zadań za te same pieniądze: jak dzięki technologiom i innowacjom Samorząd może więcej za mniej.

Kiedy spojrzy się na problemy omawiane na kongresach i konferencjach, od lat w zasadzie niewiele się zmienia. Wciąż rozmawiamy o tych samych sprawach, szukając wciąż idealnych rozwiązań prawnych, które uregulowałyby te czy inne kwestie, ale w efekcie oddziaływania na siebie interesów różnych graczy (od polityków przez aktywistów po przedsiębiorców) idealne przepisy …

Kiedy spojrzy się na problemy omawiane na kongresach i konferencjach, od lat w zasadzie niewiele się zmienia. Wciąż rozmawiamy o tych samych sprawach, szukając wciąż idealnych rozwiązań prawnych, które uregulowałyby te czy inne kwestie, ale w efekcie oddziaływania na siebie interesów różnych graczy (od polityków przez aktywistów po przedsiębiorców) idealne przepisy praktycznie nigdy się nie pojawiają.

Często też przepisy nie nadążają za zmianami, jakie w otaczającym nas świecie następują w wyniku rozwoju technologicznego. Banalny, ale chyba bardzo trafny przykład, to elektryczne hulajnogi. Pojawiły się na rynku z ofertą: kup mnie, przejedź około 30 km, z prędkością około 30 km/h i w ten sposób rozwiąż swoje problemy komunikacyjne w ekologiczny sposób. Niemal natychmiast pojawiły się we Wrocławiu i Warszawie chmury hulajnóg w modelu shareware’rowym. Czekają, niemal na każdym rogu, na użytkownika wyposażonego w smartfon z odpowiednią aplikacją… A nie wiadomo czy można nimi jechać po jezdni, po ścieżce rowerowej czy po chodniku…

Wciąż więc trzeba szybciej i więcej – zrobić, przewidzieć, zrozumieć. Wciąż też jest mniej: czasu, środków finansowych których przybywa wolniej niż zadań i możliwości, trudniej jest o energię, by zająć się jednocześnie wszystkim. Jak więc pogodzić te dylematy rozwojowe? Jak osiągnąć więcej za mniej? Jak osiągnąć gotowość na nowe czasy? Na te pytanie, odpowie Kongres Regionów, zatytułowany Więcej za mniej. Samorząd gotowy na nowe czasy.

Jubileuszowa, 10. edycja Kongresu Regionów ma być inna od poprzednich i od innych konferencji. Nie chcemy omawiać szczegółowych przepisów prawnych, które mogłyby być inaczej sformułowane. I nie chcemy omawiać ogólnikowych koncepcji słabo związanych z codziennym życiem. Będziemy omawiać konkretne rozwiązania technologiczne, organizacyjne i prawne, rozwiązania rzeczywistych problemów, w kilku kluczowych dla wszystkich szczebli samorządu obszarach: zarządzania przestrzenią, mobilności, ochrony środowiska, samorządowych finansów i budowania strategii w horyzoncie 2030 roku.

Zajmiemy się też problemem otwartości na zmiany społeczne – przestrzeni działań łagodzących konflikty i napięcia społeczne, pozostających w zasięgu władz samorządowych. Temu wyzwaniu poświęcimy uroczystą sesję otwarcia z kluczowym wystąpieniem gościa honorowego, wraz z sesją pogłębiającą, podczas której w dyskusji będą mogła wziąć udział także publiczność forum.

By prowadzić efektywną dyskusję, zdecydowaliśmy się na serię sesji plenarnych, które nie będą konkurowały z innymi wydarzeniami kongresu i kilkanaście dziejących się równolegle sesji pogłębiających i dyskusji tematycznych. W tym roku będzie znacznie więcej niż dotąd dynamicznych form w postaci krótkich prezentacji i wywiadów scenicznych. Nie zabraknie jednak i tradycyjnych paneli dyskusyjnych, ale w formule, która bardziej niż dotąd będzie zachęcała do zadawania pytań i dzielenia się uwagami z prelegentami. Program skonstruowany w oparciu o przeplatające się sesje plenarne i tematyczne będzie też sprzyjał rozmowom w kuluarach, pozwalając śledzić główne wątki Kongresu i wybierać między networkingiem a szczegółowymi tematami.

Nowej, mniej odświętnej a bardziej roboczej formule towarzyszyć będzie też zmiana miejsca Kongresu Regionów. Na potrzeby 10. edycji zdecydowaliśmy się na Centrum Konferencyjne Stadion Wrocław przy Alei Śląskiej 1. Chcemy, żeby towarzyszyła nam atmosfera pracy, wysiłku i sukcesu. Bo sukcesów, będących wynikiem ciężkiej pracy Samorządowców wszystkich szczebli, mieszkańcy Województw, Powiatów i Gmin – bardzo potrzebują.