Archiwum aktualności 2017

Liderzy samorządu porozmawiają o innowacjach

Innowacje dla samorządów i mieszkańców będą tematem przewodnim tegorocznego Kongresu Regionów we Wrocławiu. Ruszyła sprzedaż promocyjnych biletów na wydarzenie.

VIII Kongres Regionów to największe w Polsce spotkanie samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych. Tegoroczna edycja będzie poświęcona innowacjom, które są potrzebne, by życie mieszkańców gmin, powiatów i województw stawało się lepsze.

„Innowacje potrzebne są w wielu obszarach. Podczas tegorocznego Kongresu chcemy porozmawiać o innowacjach procesowych, które poprawiają funkcjonowanie administracji, o innowacjach technicznych, które poprawiają transportu i komunikację oraz o innowacjach społecznych, które pozwalają wpływać na rozwój gmin poprzez kształtowanie tworzących je zbiorowości” – mówi Roman Młodkowski, dyrektor programowy Kongresu Regionów.

Podczas Kongresu zagadnienia dotyczące innowacji zostaną podzielone na pięć bloków tematycznych. Dyskusje panelowe będą dotyczyć: finansowania działalności gmin, inwestycji, technologii, zarządzania jednostkami samorządowymi oraz spraw społecznych.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość porozmawiania między innymi na temat innowacji w zakresie finansowania oświaty. Zastanowią się nad tym, czy w imię oszczędności warto powierzać zarządzanie szkołami stowarzyszeniom rodziców, łączyć w jednym budynku kilka różnych funkcji takich jak szkoła, biblioteka i dom kultury, oraz czy należy radykalnie zmienić Kartę nauczyciela.

Samorządowcy i eksperci sprawdzą też, czy rewitalizacja może iść pod rękę z polityką mieszkaniową, i które elementy tej ostatniej należy wspierać szczególnie – TBSy, wynajem, czy budowanie na sprzedaż jako zasobów własnościowych. Podczas Kongresu padnie również pytanie, czy internetowe platformy wynajmu krótkoterminowego takie jak Airbnb są sprzymierzeńcem czy wrogiem lokalnej społeczności.

Jednym z ważniejszych tematów będą trendy społeczne i technologiczne widoczne najsilniej w dużych miastach, takie jak: współdzielenie (mieszkań, garaży, samochodów), elektro-mobilność, inteligentna infrastruktura, prosumenci oraz alternatywne źródła energii. Włodarze jednostek samorządowych zastanowią się czy i na jakich zasadach powinni wspierać te trendy.

Jak podkreśla Roman Młodkowski, organizatorzy chcą przedstawić uczestnikom Kongresu szeroką gamę innowacyjnych idei z Polski i zagranicy. „Zależy nam, by były to rozwiązania sprawdzone, które można wprowadzić już dziś, a najdalej po przyszłorocznych wyborach” – przekonuje dyrektor programowy konferencji.

Program Kongresu Regionów jest dostępny na stronie www.kongresregionow.pl. Również na tej stronie można kupić bilety. Od 9 lutego pierwsze 100 osób ma możliwość ich zakupu z 35-proc. zniżką.

VIII Kongres Regionów to największe w Polsce spotkanie samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 19-20 czerwca w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Organizatorami Kongresu są: Ringier Axel Springer Polska (wydawca m.in.: Forbes, Newsweek, Fakt), Urząd Miasta Wrocław i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

 

20 czerwca w drugim dniu Kongresu Regionów Onet Rano wraz ze swoim mobilnym studiem przenosi się do Wrocławia. Na żywo od 7:55 Jarosław Kuźniar rozpocznie program na Rynku Głównym. Gośćmi, między innymi, będą prezydent Wrocławia, Paweł Dutkiewicz, oraz prezydent Słupska, Robert Biedroń. Będzie także Prezes imprezy, która również będzie miała miejsce we Wrocławiu, czyli The World Games, Marcin Przychodny.

 

 

Powered by JS Network Solutions